Microsoft pracuje nad inteligentnym głośnikiem do tłumaczenia i transkrypcji rozmów

Inteligentny głośnik od Microsoft

Inteligentne głośniki nie są nowością. Jednak Microsoft tworzy urządzenie, które powstanie pod platformę Teams, a sztuczna inteligencja w nich użyta będzie tłumaczyć rozmowy i na bieżąco prowadzić ich transkrypcję.

Inteligentny głośnik od Microsoft

Microsoft wiąże przyszłość z platformą Teams. Pandemia sprawiła, że tego typu komunikatory zyskały na popularności, a nowych użytkowników stale przybywa. Dlatego też firma inwestuje w rozwój platformy i planuje stworzenie inteligentnego głośnika wyposażonego w zaawansowaną sztuczną inteligencję.

Urządzenie powstaje z myślą o konferencjach prowadzonych na Teams Rooms. 7-kierunkowy mikrofon pozwoli wychwytywać i rozpoznawać głosy rozmówców, do 10 osób jednocześnie. Dodatkowo głośnik przypisze do nich specjalne profile i imiona, które potem zobaczymy w transkrypcjach rozmów. Będzie więc wiadomo, kto wypowiedział daną kwestię. Opcję można będzie wyłączyć w razie konieczności ochrony prywatności.

Świetną funkcją będzie również tłumaczenie w czasie rzeczywistym, co może pożegnać raz na zawsze problemy z komunikacją w innych językach. Głośnik na trafić do testów jeszcze w tym roku, pozostaje więc czekać na więcej informacji.