Tworzenie komputerów od zawsze było zajęciem wymagającym sprawności wzrokowej. Podobnie ma się sytuacja z programowaniem, z tą różnicą, że w ostatnim czasie wprowadzono wiele ułatwień dla osób z zaburzeniami wzroku, chcących zajmować się komputerami. W przypadku informatyków szansą na poprawę sytuacji wydaje się Project Torino nadzorowany przez Microsoft.

Projekt niekoniecznie jest przeznaczony dla dorosłych. Według jego autorów, odbiorcami powinny być dzieci w wieku od siedmiu do jedenastu lat. System pozwoli na naukę kodowania osobom z zaburzeniami wzroku równocześnie z ich w pełni zdrowymi rówieśnikami. Zestaw składa się z zabawkowych elementów, które pozwalają przyswoić wiedzę na temat bramek logicznych, pętli czy funkcji. W ten sposób młodzi ludzie będą mogli poznać podstawowe pojęcia związane z programowaniem bez wykorzystania komputera.

Project Torino jest obecnie w fazie testów, które objęły grupę 100 uczniów. Gdy ukaże się finalna wersja zestawu, nawet nauczyciele bez informatycznych zdolności będą w stanie wprowadzić podopiecznych w świat programowania. Szczególnie, że na całym świecie żyje ok. 285 milionów osób dotkniętych całkowitym lub częściowym uszkodzeniem wzroku.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej