Reklama
aplikuj.pl

Na terenie Układu Słonecznego odkryto międzygwiezdne asteroidy

Na łamach Royal Astronomical Society’s Monthly Notices ukazał się artykuł poświęcone 19 asteroidom o międzygwiezdnym pochodzeniu. Są to zw. centaury, zewnętrzne obiekty Układu Słonecznego, które krążą wokół Słońca pomiędzy orbitami Jowisza i Neptuna.

Od dawna było jasne, że niektóre obiekty znajdujące się obecnie w Układzie Słonecznym powstały z materii krążącej wokół innych gwiazd. Przez długi czas naukowcy nie byli jednak w stanie odróżnić zaobserwowanych obiektów. Pierwsza udana identyfikacja miała miejsce w 2018 roku i dotyczyła asteroidy (514107) Kaʻepaokaʻawela. Co ciekawe, obraca się ona wokół Słońca w kierunku przeciwnym niż planety.

Opisane w ramach nowych badań centaury mają duże nachylenie orbit w stosunku do orbitalnej płaszczyzny planet. Korzystając z symulacji naukowcy byli w stanie dowiedzieć się, gdzie znajdowały się te obiekty w przeszłości, aż do 4,5 mld lat temu.

Czytaj też: Zobaczcie niesamowite rozbłyski na nowych zdjęciach Słońca

Jeśli centaury pochodziły z Układu Słonecznego, to przed miliardami lat powinny się poruszać w płaszczyźnie tarczy, tak jak to miało miejsce w przypadku obiektów powstałych na terenie naszego układu. Symulacje pokazały coś zupełnie innego: 4,5 miliarda lat temu opisywane asteroidy krążyły wokół Słońca na orbitach prostopadłych do płaszczyzny dysku. Na dodatek robiły to w rejonie odległym od efektów grawitacyjnych pierwotnego dysku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News