Reklama
aplikuj.pl

Komórki macierzyste będą hodowane w kosmosie? Okaże się po badaniu na ISS

ISS

Ziemska grawitacja znacznie utrudnia produkcję masowej ilości komórek macierzystych. Być może rozwiązaniem będzie przeniesienie hodowli poza naszą planetę? Jednym z potencjalnych miejsc może się okazać Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Taki eksperyment nadzorują już naukowcy ze szpitala Cedars-Sinai w Los Angeles.

Komórki macierzyste mogą być wykorzystane do generowania niemal każdego rodzaju komórek w ludzkim ciele. Ze względu na imponującą zdolność adaptacyjną mają ogromny potencjał jako kluczowe narzędzie w opracowywaniu szerokiej gamy metod leczenia wielu ciężkich chorób.

Ziemska grawitacja wymaga zastosowania bioreaktorów, w których komórki macierzyste należy stale mieszać, aby nie zlepiły się ze sobą i nie opadły na dno zbiornika. Jednak już samo mieszanie może je uszkodzić. Tymczasem w warunkach mikrograwitacji mogą rosnąć bez większych przeszkód.

Zespół Cedars-Sinai wysłał na pokład ISS pojemnik rozmiarów pudełka po butach, który  zawiera pluripotencjalne komórki macierzyste, pompy oraz roztwory chemiczne niezbędne do utrzymania komórek macierzystych przy życiu przez cztery tygodnie. Eksperyment został sfinansowany przez NASA.

Czytaj też: Interfejs mózg-maszyna czyni cuda. Robotyczne ramiona nakarmiły sparaliżowanego

Ten sam eksperyment zostanie przeprowadzony na Ziemi. Za mniej więcej pięć tygodni pudełko z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wróci na Ziemię w tej samej kapsule SpaceX, na której zostało tam Dostarczone. Takie rozwiązanie umożliwi naukowcom bezpośrednią ocenę wyników w kosmosie i na Ziemi w bardzo krótkim czasie.

W ostatnich latach na popularności zyskują Banki Komórek Macierzystych, w których przez długi czas można przechowywać pobraną podczas porodu krew pępowinową

Przewagą takiego rozwiązania jest brak obciążeń spowodowanych historią chorób i mutacji. Obecnie komórki macierzyste używa się zarówno do terapii chorób układu krwionośnego i chłonnego, jak również do regeneracji w chorobach neurologicznych, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, autyzm stwardnienie rozsiane czy stwardnienie zanikowe boczne.