Reklama
aplikuj.pl

Nieplanowany manewr Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

iss

Dokładnie 4 minuty i 34 sekundy musiały pracować silniki sterujące bezzałogowej kapsuły towarowej Progress 81 zadokowanej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby zmienić trajektorię ISS. Ten nieplanowany manewr pozwolił uniknąć potencjalnie niebezpiecznej kolizji, która mogłaby przedwcześnie zakończyć funkcjonowanie całego projektu.

Intencjonalne zniszczenie wysłużonego satelity Cosmos-1408, którego Rosjanie dokonali w listopadzie 2021 roku w ramach testów uzbrojenia, spowodowało powstanie chmury ponad 1,5 tys. odłamków. Problem kosmicznych śmieci nabiera na znaczeniu, nie tylko za sprawą takich incydentów, ale również rosnącej liczby obiektów wystrzeliwanych na ziemską orbitę.

Od tamtej pory eksperci przekonywali, że odłamki satelity Cosmos-1408 stworzyły na najbliższe lata poważne zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich prognozy właśnie się ziściły. Orbitalne laboratorium wykonało manewr prewencyjny, aby ominąć z bezpiecznej odległości szczątki rosyjskiego satelity.

ISS może być zmuszone do wykonywania w przyszłości podobnych manewrów, aby ochronić się przed kosmicznymi śmieciami

W komunikacie przekazanym przez NASA poinformowano, że manewr nie miał wpływu na funkcjonowanie ISS, a życie pracujących na pokładzie stacji astronautów nie było zagrożone. Bez tego kroku odłamki satelity Cosmos-1408 mogły jednak minąć Międzynarodową Stację Kosmiczną o zaledwie 800 metrów. W orbitalnej skali to bardzo niewielka odległość.

Czytaj też: SpaceX wzniesie najcięższego w historii satelitę na Falcon Heavy

Roskosmos, czyli rosyjska agencja kosmiczna, wideo z wykonanego manewru udostępniła w mediach społecznościowych oraz na komunikatorze Telegram. Niestety ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę, ISS stało się jednym z punktów sporu na linii Rosji z państwami zachodnimi.

Warto przypomnieć chociażby marcową wypowiedź szefa Roskosmosu. Dmitry Rogozin zasugerował, że na skutek sankcji nałożonych na Rosję, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może 'nieoczekiwanie’ spaść na terenie jednego z krajów Europy Zachodniej i doprowadzić do poważnej katastrofy.