Reklama
aplikuj.pl

Marsjański helikopter sfotografował miejsce lądowania łazika Perseverance

mars2020

18 lutego 2021 roku łazik Perseverance wylądował na Marsie po skomplikowanym procesie sprowadzenia go z atmosfery na powierzchnię Czerwonej Planety. Z kolei 19 kwietnia 2022 roku w roczną rocznicę swojego pierwszego lotu, marsjański helikopter Ingenuity NASA dotarł do miejsca i sfotografował miejsce katastrofy powłoki ochronnej i spadochronu, które pomogły dostarczyć go wraz z łazikiem Perseverance na Czerwoną Planetę.

Miejsce lądowania łazika Perseverance sfotografowane przez Ingenuity

Proces sprowadzenia łazika na Marsa był do tej pory najdokładniej udokumentowane lądowanie na planecie dzięki wielu kamerom i instrumentom, które zarejestrowały opadanie. Pomógł w tym również Mars Reconnaissance Orbiter, który obserwował proces „z góry” i wkrótce potem zlokalizował spadochron.

Kilka dni temu helikopter Ingenuity, który miał wzbić się w powietrze tylko na kilka lotów w ciągu 30 dni, a realizuje już 26 misję lotniczą, natknął się (oczywiście nie przez przypadek) na wrak statku kosmicznego, okrążając go i wykonując 10 zdjęć.

Czytaj też: Beton bez piachu i żwiru. Kruszywo można zastąpić szkłem i zaoszczędzić

Według NASA, celem wizyty Ingenuity jest coś więcej niż tylko ciekawostka historyczna. Badając powłokę aerodynamiczną i spadochron, inżynierowie mają nadzieję dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrze przetrwały one sekwencję lądowania, co może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa przyszłych misji. Już teraz zdjęcia ujawniły, że powłoka aerodynamiczna uderzyła w powierzchnię z prędkością około 126 km/h.