Reklama
aplikuj.pl

Mieszkańcy Somalii snuli o nim legendy. Nikt nie spodziewał się, że meteoryt skrywa w sobie taką tajemnicę

meteoryt skrywa w sobie taką tajemnicę 

W nieokreślonym czasie na terenie El Ali w Somalii spadł 15-tonowy meteoryt, którego lokalsi wysławiali w legendach od kilku pokoleń, a przy okazji ostrzyli nim noże i broń białą. Świat nauki odkrył go dopiero w 2020 roku i już pracuje nad tajemnicami, które ten meteoryt skrywa i niedawno odkryto jedną z nich. 

Odkryto dwa minerały w meteorycie

Do zespołu naukowców z University of Alberta trafił 70-gramowy fragment tego meteorytu o nieoficjalnej nazwie Nightfall. Musiał wywołać wiele zainteresowania, bo już pierwszego dnia badań specjaliści odkryli w nim dwa zupełnie nowe minerały, które składają się z żelaza polonu i tlenu. Nie były wprawdzie zupełnie nowe dla ludzkości, bo w laboratoriach opracowano je w latach 80., ale z racji definicji minerałów, dopiero teraz można było uznać je za nie. 

Czytaj też: Test myszki dla graczy Genesis Krypton 750. Tanio, dobrze, symetrycznie

Te nowo odkryte minerały nazwano kolejno elalitem oraz elkinstantonitem. Jako że nigdy nie zostały odkryte w przyrodzie, mogą tym samym wskazywać na nieznane procesy geologiczne oraz odkryć przed oczami materiałoznawców ich nowe zastosowania.