Reklama
aplikuj.pl

Mikroby są w stanie przeżyć w przestrzeni poza ISS

Mikroby, ISS Mikroby, mars Mikroby, życie w kosmosie, biomex, życie baketrii

Mikroby są w stanie przeżyć w najbardziej ekstremalnych środowiskach na Ziemi. Okazuje się, że niektóre z nich są w stanie przetrwać nawet w trudnych warunkach kosmicznych.

W celu sprawdzenia, czy mikroby są w stanie przetrwać w kosmosie naukowcy umieścili ich kolonie na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie przetrwały one 18 miesięcy.

Całość odbyła się w ramach eksperymentu BIOMEX. Na zewnątrz stacji umieszczono kilkaset próbek ziemskich mikrobów, w tym bakterii, archeonów, mchów, porostów, grzybów czy glonów. Część z nich przechowywano w glebie a część w powietrzu. Miało to na celu sprawdzenie, czy będą one w stanie przetrwać na Marsie.

Czytaj też: Bakterie mogą stanowić źródło zasilania

Eksperyment rozpoczął się w październiku 2014 roku a skończył w lutym 2016 roku. Od tego czasu organizmy były intensywnie badane. Okazało się, że niektóre z nich są w stanie przeżyć a nawet rozwijać się. Najlepiej wypadły najprostsze organizmy, takie jak archeony czy kilka gatunków bakterii.

Kluczowym wynikiem było pokazanie, że trudniejsze warunki mogą nie być aż tak złe, jak do tej pory sądziliśmy. Mikroskopijne organizmy mogą żyć pod ziemią albo w słonych, płynnych jeziorach. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to życia na Marsie.

Czytaj też: Czy obcy zrobili z Ziemi kosmiczne zoo?

Źródło: Newatlas