Reklama
aplikuj.pl

Mikropęcherzykowa szczotka przenika przez biofilm i niszczy bakterie

Antybiotyki są dość skuteczne przeciwko bakteriom, jednak ich biofilm tworzy barierę ochronną, która jest trudna do pokonania. Ta silna, lepka substancja może przylgnąć do wielu różnych powierzchni, poczynając od płytek łazienkowych a kończąc na ludzkich zębach.

Biofilmy są dość powszechne w naszym życiu. Przypomnijcie sobie o charakterystycznych plamach pojawiających się w okolicach prysznica. To właśnie określa się mianem błony biologicznej. Jak zapewne zauważyliście, do jej mechanicznego usunięcia potrzeba odpowiedniej siły. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w ograniczonych przestrzeniach, takich jak np. rurki urządzeń medycznych.

W celu rozprawienia się z biofilmami naukowcy sprawdzili już wiele różnych technik. Korzystali m.in. ze śliskich materiałów, nanocząsteczek tlenku żelaza czy zakłócaczy sieci komunikacyjnych. W ramach nowych badań specjaliści powinni zmienić taktykę i opracowali system, który może pokonać barierę ochronną by następnie zaatakować bakterie żyjące w jej wnętrzu. Kluczowym elementem jest w tym przypadku inny drobnoustrój – okrzemki. Jest to rodzaj gatunek glonów wyposażony w twardy szkielet zewnętrzny.

Okrzemki są pokrywane warstwami tlenku manganu, a następnie łączy się je z nadtlenkiem wodoru. Oba związki reagują ze sobą wewnątrz rurki okrzemkowej, doprowadzając do zniszczenia bariery biologicznej. Zespół związany z projektem przekonuje o związanych z nim możliwościach. Dodatkowo zwracają uwagę na skuteczność takiego rozwiązania.

[Źródło: newatlas.com]