Reklama
aplikuj.pl

Mimo brak tlenu, życie na Ziemi funkcjonowało. Wiemy, jak to możliwe

organizmy beztlenowe

Na chilijskiej pustyni Atacama, w miejscu zwanym Laguna La Brava, naukowcy przeanalizowali fioletową warstwę fotosyntetycznych mikrobów żyjących w jeziorze o wysokim stężeniu soli, w którym nie występuje tlen.

Maty mikrobiologiczne mogą kamienieć, przyjmując formy tzw. stromatolitów. Występują one na Ziemi od co najmniej 3,5 miliarda lat. Dało to do myślenia naukowcom, którzy zauważyli, że przez pierwszy miliard lat istnienia tych mat na naszej planecie brakowało tlenu koniecznego do prowadzenia fotosyntezy.

Z artykułu opublikowanego na łamach Communications Earth and Environment wynika, że przez długi czas nie było jasne, wspomniane formy życia przetrwały w tak ekstremalnych warunkach. W międzyczasie stromatolity w Zachodniej Australii wykazały, że chwytanie światła i arsenu było podstawowym sposobem na prowadzenie fotosyntezy w prekambrze. Podobna możliwość nie dotyczyła jednak żelaza ani siarki.

Czytaj też: Czy życie mogło trafić na Wenus z Ziemi?

Co więcej, w zeszłym roku w obrębie Oceanu Spokojnego wykryto formy życia zdolne do oddychania arsenem. Jeśli autorzy badania mają rację, a drobnoustroje z La Brava rzeczywiście wykorzystują arsen, to będą one pierwszymi formami życia, które są w stanie przetrwać wiele lat w całkowicie beztlenowej macie mikrobiologicznej. Jednej z takich, które prawdopodobnie mogły występować również przed miliardami lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News