Reklama
aplikuj.pl

Podczas burzy rośliny generują miniaturowe wyładowania elektryczne. Naukowcy odkryli ich rolę

miniaturowe wyładowania elektryczne

Miniaturowe wyładowania elektryczne na liściach roślin (zwłaszcza iglastych) są stałą częścią każdego terenu objętego burzą. Naukowcy z Penn State University zwrócili na nie szczególną uwagę w swoim badaniu, potwierdzając, że te wyładowania elektryczne mogą generować znaczne ilości substancji chemicznych, a te mogą wpływać na jakość powietrza w okolicznych lasach.

Jak miniaturowe wyładowania elektryczne podczas burz wpływają na atmosferę?

Chociaż samo zjawisko i jego potencjalnie zbawienny wpływ na atmosferę jest już znane, wspomniany zespół chciał odpowiedzieć na pytanie, czy korony roślin generują mierzalne poziomy substancji chemicznych OH (rodnika hydroksylowego). Ten odpowiada za oczyszczanie atmosfery, jako że jest w stanie rozkładać gazy cieplarniane… choć jednocześnie może generować wysokie poziomy ozonu, kiedy napotyka tlen.

Czytaj też: Hakerzy zaatakowali Iran. Wykradli informacje na temat placówek nuklearnych

Nawet jeśli ładunek generowany przez koronę drzewa był słabszy niż iskry i błyskawice […], wciąż widzieliśmy ekstremalne ilości tego rodnika hydroksylowego, który był tworzony. Na obszarach, gdzie burze z największym prawdopodobieństwem występują na całym świecie, znajduje się około dwóch bilionów drzew, a w każdym momencie trwa 1800 burz. Jest to zdecydowanie proces, który trwa cały czas i w oparciu o obliczenia, które udało nam się do tej pory wykonać, uważamy, że może to wpływać na jakość powietrza w lasach i drzewach oraz wokół nich

– powiedziała Jana Jenkins, jeden z naukowców.

W warunkach laboratoryjnych badacze przetestowali osiem różnych rodzajów liści drzew, a wyniki pokazały, że korony roślin rzeczywiście generują ekstremalne ilości OH. Całkowita ilość OH generowana przez korony roślin jest znacznie niższa niż ta, którą można znaleźć w burzach, ale badacze spekulują, że duże lasy mogą generować ogrom OH. To odkrycie wprawdzie nie będzie miało znaczenia w kontekście globalnej produkcji OH, ale sposób, w jaki te fale utleniania atmosferycznego mogą wpływać na ekologię drzew i lasów, już wręcz przeciwnie.