Test Turinga sprawdza zdolność maszyn do myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Alan Turing opracował go w 1950 roku, a obecnie naukowcy zamierzają wydać jego uproszczoną wersję.

Test Turinga, mimo wielu lat na karku, nadal jest całkiem skuteczny w ocenianiu tego, czy ma do czynienia z robotem czy człowiekiem. W 2014 roku pierwszy raz w historii komputer przeszedł tę próbę, przekonując w kilka minut 30% sędziów, iż ich rozmówca jest 13-letnim chłopcem. Wraz z rozwojem technik takich jak uczenie maszynowe oraz ogólnym postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji, Test Turinga może okazywać się coraz mniej skuteczny. Opracowano więc jego nową wersję, zwaną Minimal Turing Test.

Minimal Turing Test

 

Naukowcy zaprezentowali metodę na przykładzie ponad 1000 uczestników. Podzielono ich potem na 936 ludzi, którzy zaproponowali 428 różnych słów. Ich liczba była ponad dwukrotnie mniejsza od liczby ochotników, ponieważ część osób wymyśliła powtarzające się wyrazy. Następnie oddzielna grupa miała ocenić, które słowa zostały zaproponowane przez ludzi. Sęk w tym, że w teście nie brały udziału maszyny, co mogło zmylić oceniających. Wyniki okazały się dość zabawne.

Sędziowie za najbardziej ludzkie słowo uznali „kupę”. To właśnie ten wyraz był z największą częstotliwością przypisywany do człowieka. Gdybyście więc musieli kiedyś udowodnić, że jesteście ludźmi, użyjcie słowa „kupa”. Możecie sprawdzić, jakie były inne popularne słowa na podstawie powyższego obrazka.

[Źródło: thenextweb.com; grafika: Journal of Experimental Social Psychology]

Sztuczna inteligencja potrafi na bieżąco oceniać, co się dzieje z przedmiotami

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej