WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mistrzowie ciekawostek mają inny mózg

Każdy z nas ma przyjaciela, który wie wszystko, wygrywa w konkursach na ciekawostki i wydaje się, że ma on nieograniczoną wiedzę. Okazuje się, że mózg takich osób jest znacznie bardziej utwardzony niż każdego z nas.

Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Ruhr w Bochum. Sprawdzili oni mózgi 324 osób o różnym stopniu wiedzy ogólnej. Zadali oni im ponad 300 pytań dotyczących różnych dziedzin co pozwoliło na określenie ich wiedzy.

Czytaj też: Na Księżycu mogą znajdować się duże ilości zamarzniętej wody

Następnie ich mózgu przeskanowano rezonansem magnetycznym. Wykorzystano tensor dyfuzji, który pozwala śledzić wodę przepływającą wokół mózgu. Dzięki temu możliwe było opisanie tego organu.

Okazało się, że osoby o bardziej ogólnej wiedzy mają wydajniejsze połączenia mózgowe. Możliwe, że tacy się oni już rodzą albo, iż zdobywanie wiedzy ogólnej rozwija mózg danej osoby. Tak czy siak, warto pamiętać, że ten rodzaj wiedzy nie oznacza, że jest się mądrzejszym od reszty osób. Jest to inny rodzaj inteligencji, który przydaje się do rozwiązywania problemów w nowych sytuacjach.

Czytaj też: Prawdopodobnie znaleziono grób prawdziwej Królewny Śnieżki

Źródło: Livescience