Reklama
aplikuj.pl

Nowy system z MIT ma monitorować rozwój choroby Parkinsona w domach

Nowy system z MIT, rozwój choroby Parkinsona

Opisane w Science Translational Medicine dzieło naukowców z MIT powstało po to, aby nieustannie monitorować osobę w miejscu zamieszkania oraz analizować jej wzorce chodu. Wszystko po to, aby dokładnie badać postęp choroby Parkinsona, który charakteryzuje się pogorszeniem kontroli motorycznej.

Naukowcy z MIT chcą monitorować rozwój choroby Parkinsona z pomocą domowych radarów

Nowy system MIT ma na celu zapewnić nowoczesny sposób oceny nasilenia choroby Parkinsona z zupełnie nowym poziomem precyzji. Jest opisywany jako „ludzki radar” i jest adaptacją technologii zaprojektowanej do diagnozowania choroby Parkinsona poprzez śledzenie wzorców oddechowych osoby z pomocą sztucznej inteligencji. W praktyce wykorzystuje sygnały radiowe, które odbijają się od ciała osoby, wykrywając subtelne ruchy, które mogą ujawnić wyraźne oznaki choroby lub jej postępu.

Te sygnały generuje i przechwytuje urządzenie wielkości routera Wi-Fi, które zostało już w praktyce przetestowane i wykorzystane do monitorowania zachowań 50 uczestników, a w tym 34 osób z chorobą Parkinsona przez cały rok. Dane zebrane podczas badania obejmowały ponad 200000 pomiarów prędkości chodu, które zostały przeanalizowane przy pomocy algorytmów uczenia maszynowego w celu śledzenia postępu choroby Parkinsona i reakcji pacjentów na leki.

Czytaj też: Takich wynalazków potrzebujemy. Oto inspirowany sowami energooszczędny system lokalizacji

Wśród ustaleń było to, że prędkość chodu spadła prawie dwa razy szybciej u osób z Parkinsonem niż u osób bez choroby, oraz że dzienne wahania prędkości chodu korelowały z tym, jak dobrze pacjenci reagowali na swoje leki. Ostatecznie zespół stwierdził, że lekarz mógłby wykorzystać system do bardziej efektywnego śledzenia postępu choroby Parkinsona i odpowiedzi na leki niż jest to możliwe w przypadku okresowych badań klinicznych.