Roboty są całkiem niezłe w realizacji określonych działań, ale pod tym jednym warunkiem – potrzebują konkretnych instrukcji w ramach algorytmów. Dlatego też naukowcy próbują nieco bardziej uczłowieczyć roboty, czego owocem jest m.in. najnowsze dzieło z MIT – ramię RoboRaise, które naśladuje ruchy człowieka.
Czytaj też: Robot Doggo chwali się swoimi możliwościami
RoboRaise pochodzi z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL) i zostało opracowane jako eksploracja nowego rodzaju systemu sterowania robotami. Zamiast jasno programować robota do wykonywania serii określonych ruchów, naukowcy zastanawiali się, czy naśladowanie działań człowieka może zapewnić mu bardziej intuicyjny sposób działania. Zespół zbudował system RoboRaise w swoim humanoidalnym robocie Baxter i wykorzystał nieinwazyjne czujniki EMG przymocowane do bicepsa i tricepsa człowieka, aby śledzić aktywność mięśni. Dokładniej, monitoruje sygnały elektryczne pochodzące z mięśni, gdy użytkownik wygina je, rozluźnia i porusza się w górę lub w dół.
Ich odbieraniem zajmuje się system robota, w którym znajduje się również specjalny algorytm, który przekształca je w polecenia sterujące ramieniem robota, które jest w stanie odtworzyć ruchy ludzkiego ramienia w czasie zbliżonym do rzeczywistego z zauważalnym błędem. Zespół przetestował to, wykorzystując człowieka i RoboRaise, aby odebrać i zmontować fałszywe elementy samolotu, wraz ze sztywnymi i elastycznymi przedmiotami, i stwierdził, że prawidłowo zareagował na około 70 procent gestów.
Teraz naukowcy zajmują się implementacją technologii w innych gałęziach oraz jej rozwój pod kątem znacznie większej ilości czujników, śledzących jeszcze więcej mięśni, a nawet uwzględniających uczucia pokroju wysiłku i zmęczenia, aby robot mógł zwiększyć poziom wsparcia, kiedy efektywność człowieka spadnie.
Czytaj też: Robot Bumble zaliczył test na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Źródło: New Atlas