Reklama
aplikuj.pl

Superkomputery w kieszeni, czyli układ SI od MIT

Superkomputery w kieszeni, układ SI od MIT, synapsy na układzie MIT, mózg na układzie

Już zapewne nie raz słyszeliście, jakie to nasze mózgi nie są wyjątkowe. To oczywiste, a potwierdzają to technologiczne osiągnięcia, jak to ostatnie w wykonaniu MIT.

W dalekiej przyszłości może będziemy mieć w kieszeniach urządzenia przypominające małe sztuczne mózgi i to bez wspomagania superkomputerami, Internetem, czy chmurą. Naukowcy z MIT twierdzą, że ich nowy projekt „mózg na chipie” (brain-on-a-chip) przybliża nas o krok do tej przyszłości.

Grupa inżynierów MIT umieściła dziesiątki tysięcy sztucznych synaps mózgu, zwanych memrystorami, na jednym chipie mniejszym niż jeden listek konfetti. Przetestowali go również w operacjach graficznych (odtworzenie grafiki tarczy Kapitana Ameryki w skali szarości, gruntowna zmiana obrazu) i choć na pozór te testy nie wciskają w fotel, to ten układ jest rewolucyjny.

Badacze twierdzą, że ten ​​układ scalony może przyspieszyć rozwój małych, przenośnych urządzeń SI i wykonywać złożone zadania obliczeniowe, do których obecnie zdolne są tylko superkomputery (Nature Nanotechnology via Engadget).

Czytaj też: Apple opatentowało sposób na grupowe selfie podczas pandemii

Jak powiedział Jeehwan Kim, profesor inżynierii mechanicznej w MIT:

Jak dotąd sieci sztucznych synaps istnieją tylko jako oprogramowanie. Próbujemy zbudować prawdziwy układ sieci neuronowej dla przenośnych systemów sztucznej inteligencji. Wyobraź sobie podłączenie urządzenia neuromorficznego do kamery w samochodzie i rozpoznawanie [przez system] świateł i przedmiotów oraz natychmiastowe podejmowanie decyzji bez konieczności łączenia się z Internetem.

Używamy sztucznych synaps do przeprowadzania prawdziwych testów wnioskowania. Chcielibyśmy dalej rozwijać tę technologię, […] a pewnego dnia możesz będziemy w stanie nosić sztuczne mózgi do wykonywania takich zadań, bez konieczności łączenia się z superkomputerami, Internetem lub chmurą.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News