Przez stulecia ludzie popierali odmładzające właściwości młodej krwi, jednakże dopiero ostatnio naukowcy na poważnie zajęli się tym tematem. Ostatnie badania pokazały, że przetaczanie krwi u myszy wydaje się zwiększać możliwości kognitywne zwierząt.
Ostatnie badania wykazały, że chirurgiczne połączenie systemu krążenia starszej myszy z młodą powoduje niewiarygodne odmłodzenie starszego zwierzęcia przy przyspieszeniu starzenia się młodego. Podobne efekty wykazano po transfuzji krwi młodej myszy do starszego osobnika. Efekty te nigdy jednak nie zostały potwierdzone klinicznie.
Nowe eksperymenty skoncentrowały się na przeszczepie tylko szpiku kostnego. Jest on źródłem hematopoetycznych komórek macierzystych, które dają początek innym rodzajom komórek krwi. Hipoteza głosiła, że to właśnie one mogą być przyczyną obserwowanych wcześniej zmian.
Czytaj też: Lekarze mogą obiektywnie ocenić poziom bólu
W badaniu grupa 18 miesięcznych myszy otrzymała przeszczep szpiku kostnego od myszy w ich wieku albo od czteromiesięcznych osobników. Po sześciu miesiącach zwierzęta zostały poddane próbom kognitywnym. Okazało się, że starsze myszy z młodym szpikiem uzyskiwały znacznie lepsze wyniki niż myszy ze starszym szpikiem kostnym. Różnice były istotne statystycznie więc przeszczep rzeczywiście zadziałał.
Naukowcy zbadali też mózgi zwierząt i odkryli, że te z młodym szpikiem kostnym mają więcej połączeń synaptycznych w hipokampie. Także młody szpik kostny zmniejsza liczbę aktywnych komórek mikroglejowych w mózgu. Uważa się, że nadaktywne komórki odgrywają dużą rolę w degeneracji neuronów stąd ich mniejsza ilość wpływ pozytywnie na nasze zdolności poznawcze.
Badanie pojawiło się w ciekawym momencie – niedawno FDA wydało ostrzeżenie przed transfuzjami młodej krwi. Jeśli wyniki dzisiejszych badań zostaną potwierdzone, to FDA powinno ograniczyć ostrzeżenie do osocza, które nie powinno wpływać na zdolności poznawcze. Za to sama krew może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie umysłowe.
Czytaj też: Transfuzje młodej krwi są całkowicie bezużyteczne
Źródło: Newatlas