Reklama

Układ Stratix 10 MX z pamięcią HBM2 w wykonaniu Intela

Czyli owoc współpracy z AMD w postaci FPGA

Stratix 10 MX

Pierwsze pogłoski na temat współpracy AMD i Intela pojawiły się w listopadzie, a już teraz możemy podziwiać wynik tej kooperacji. Wprawdzie Intel Stratix 10 MX jest przeznaczony dla superkomputerów, ale zaimplementowane w nim technologie w przyszłości znajdą miejsce w konsumenckich produktach.

Jest to pierwszy w branży układ FPGA (Field-programmable gate array) będący matrycą bramkową, którą można określić jako ”programowalną w terenie”. Oznacza to tyle, że jest zintegrowanym układem zaprojektowanym tak, aby producent miał jak najprostszy dostęp do jego konfiguracji. Intel twierdzi, że połączenie tego rozwiązania z pamięcią HBM2 zaowocuje jeszcze większą wydajnością podczas pracy równoległej bez obciążania procesora hosta.

O przepustowość Stratix 10 MX sięgającą 512 GB/s dba stos HBM2, który został połączony z pozostałymi elementami za pomocą technologii Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB). Swoją drogą, to mechanizm pozwalający na znacznie szybszą komunikacji pomiędzy poszczególnymi komponentami. Jest to o tyle ważne, że w przyszłości znajdziemy je również w nadchodzących układach SoC. Te będą przeznaczone na rynek konsumencki i będą składać się ze zintegrowanych akceleratorów graficznych AMD Vega lub Navi, zmodernizowanych procesorów Coffee Lake oraz pamięci HBM2.

Wprawdzie dla nas, czyli zwykłych śmiertelników Startix 10 MX jest jedynie ciekawostką, ale jego opracowanie niesie za sobą coś jeszcze. Mianowicie wskazuje na to, że współpraca AMD i Intela nadal się sprawdza i w przyszłości może przynieść niemałe efekty. Świadczy o tym stworzenie tak przełomowego produktu, który znajdzie się tam, gdzie pieniądze nie grają roli. Nie ważne, czy zasilą wyposażenie armii, czy stacji badawczych. Ważne, że przyniosą zyski, które napędzą dalsze lata kooperacji jednych z najważniejszych firm w dziedzinie IT.

Źródło: businesswire.comintel.comaltera.com