Skuteczne leczenie wirusa HIV to wyścig z czasem. Wiele leków, które silnie go zwalczały są już nieskuteczne- wirus zyskał na nie odporność. Naukowcy muszą stale opracowywać nowe rozwiązania, ale to jest strasznie ciężkie.

Badacze z University of Southern Denmark zaprezentowali metodę, która znacznie przyspieszy ten proces.

Nie będzie potrzeba miesięcy na znalezienie nowych substancji hamujących HIV. Stażysta wydziału fizyki, chemii i farmacji, mówi:

„HIV to retrowirus, który zawiera enzymy pozwalające na kopiowanie siebie z pomocą materiału genetycznego gospodarza. Jeśli się je zablokuje to wirus nie może się odtworzyć.”

Prawie nieskończona ilość substancji może być syntetyzowana w laboratoriach. Szukanie tej odpowiedniej, to jak szukanie igły w stosie siana. Zajmuje to dużą ilość czasu aby znaleźć tą odpowiednią. Dodatkowo, przekształcenie jej w gotowy lek także jest czasochłonne. W dzisiejszych czasach, ten proces może trwać nawet 14 lat, więc jego przyspieszenie jest kluczowe.

Naukowcy opracowali skuteczny model, który jest w stanie zidentyfikować odpowiednie substancje. Dzięki super komputerom proces ten ma zająć znacznie mniej czasu. Badacze, dzięki modelowi, znaleźli 25 potencjalnych substancji, z czego 14 hamuje rozwój wirusa HIV (potwierdzone w badaniach laboratoryjnych).

„Nasza praca wskazuje, że komputerowe obliczenia są niezwykle szybką, dokładną i obiecującą metodologią w odkrywaniu nowych leków”

To wszystko odbyło się w zaledwie kilku tygodniach. Kolejnym celem jest stworzenie odpowiednich leków, opartych na tych substancjach.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: University of Southern Denmark

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej