Reklama
aplikuj.pl

Modele komputerowe pozwalają obserwować chmury na Marsie

Modele pogodowe są podstawami życia na Ziemi, ale mogą mieć również charakter międzyplanetarny. W tym przypadku, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych komputerów na Ziemi, naukowcy badają Marsa.

Nowo opublikowana wizualizacja danych zebranych przez NASA pokazuje, jak chmury kłębią się i rozchodzą w ciągu dnia na Czerwonej Planecie. Wizualizacja była możliwa dzięki wykorzystaniu superkomputera.

W modelu, formacje widoczne na powierzchni Marsa obejmują cztery masywne góry wulkaniczne Tharsis, które wyróżniają się niczym sęki widoczne na desce. Ogromny Valles Marineris rozciąga się wzdłuż prawej strony obrazu, wyryty na powierzchni Czerwonej Planety.

Wizualizacja opiera się na danych dotyczących lata na północnej półkuli Marsa. Wtedy to chmury równikowe tworzą się z dnia na dzień, a następnie szybko znikają. Modelowanie tego typu zjawisk pomaga badaczom lepiej zrozumieć klimat Czerwonej Planety.

Chmury same w sobie składają się z m.in. z lodu, podobnie jak chmury na Ziemi, ale są zazwyczaj cieńsze. Naukowcy doszli do wniosku, że chmury marsjańskie kształtują intensywność wiatru, a tym samym cykl wodny.