Najważniejsza w tej kwestii okazała się tektonika płyt, która transportowała tlen i wodę z wnętrza Ziemi do atmosfery i tworzyła górskie szczyty oraz oceany, w których kwitło życie.
Dane geologiczne sugerują, że wydarzyło się to między 3 a 2,5 mld lat temu, ale zapis pozostaje zbyt rzadki, aby wyjaśnić, w jaki sposób przebiegał cały proces. Zespół badawczy zastosował modelowanie numeryczne w celu zbadania zjawisk, które pierwotnie różnicowały zewnętrzną powłokę Ziemi w kontynenty i baseny oceaniczne. Naukowcy skupili się m.in. na powstawaniu pierwszych pasm górskich.
Czytaj też: Jak ważny dla Ziemi był rozpad superkontynentu?
Jak podsumował dr Fabio Capitanio, osoby biorące udział w badaniach odtworzyły wczesną ewolucję Ziemi z użyciem modeli matematycznych. W ten sposób badacze lepiej zrozumieli, jakie procesy przebiegały między rozgrzanym wnętrzem a chłodną skorupą naszej planety. Wyniki sugerują, że inne planety mogą funkcjonować w ten sam sposób, jeśli mowa o podłożu tektonicznym. Może to doprowadzić do sytuacji, w której sama obserwacja formacji tektonicznych występujących na innych planetach pozwoli wykluczyć lub potwierdzić występowanie na nich życia w przeszłości.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Pod Europą znajduje się ukryty kontynent