W 2016 roku PAO, czyli Biuro Architektury Ludowej zaprojektowało nowy modułowy dom Plugin House, który można zbudować w ciągu jednego dnia, korzystając wyłącznie z jednego klucza imbusowego. Brzmi jak coś nierealnego? Może i tak, ale firma udowodniła ostatnio, że naprawdę wie, co robi, instalując dwa nowe modele Plugin House w starych, zniszczonych domach w chińskiej wiosce.

Projekt Plugin House w wiosce Shangwei powstał ze względu na obowiązek tamtejszego rządu do renowacji domów ze zrujnowanymi dachami. Renowacji, a nie zwyczajnego zrównania z ziemią. Patrząc na tamtejsze uszkodzenia, zapewne trudno byłoby odbudować je tradycyjnymi metodami, więc sposób PAO wydawał się jak nie najlepszym, to przynajmniej najbardziej rewolucyjnym wyjściem z tej patowej sytuacji. Firma prefabrykowała więc elementy z dwóch „zestawów” Plugin House tak, aby zmieścić je w dwóch docelowych domach. Następnie wysłał je do nich i złożył w ciągu zaledwie jednego dnia.

Zapełnił więc dwie ruiny (o wielkości 15 i 20 m2) zupełnie nową strukturą, która oferuje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również ogród! Całość wygląda zwyczajnie nowocześnie, zachęcając turystów do robienia zdjęć niestandardowymi kształtami oraz ogromnymi taflami szkła. W obu domach znalazł pokój dzienny, kuchnia, łazienka i sypialnia na piętrze, w których ma panować przyjemna temperatura, podczas gdy sama instalacja elektryczna ma generować czterokrotnie niższe koszty. Cena? 12200$ za ten mniejszy i 19000$ za większy projekt, który aż za bardzo przypomina mi „sklejkowe” projekty domów.

Czytaj też: Nowy Oddział Celny Pocztowy w Lublinie

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej