Kolejność czterech bloków tworzących DNA wpływa na kształt i funkcjonowanie genów. Naukowcy zidentyfikowali również ich cztery chemicznie zmodyfikowane wersje, które wpływają na sposób ekspresji genów.
Trzy z nich są zmodyfikowanymi wersjami cytozyny, podczas gdy ostatnia – metyloadenina – budziła kontrowersje, ponieważ nie było wiadomo, czy występuje ona u ssaków. Teraz badacze nie tylko ją zaobserwowali w komórkach embrionalnych myszy, ale również stwierdzili, że odgrywa ona kluczową rolę w rozwoju łożyska. Metyloadenina mogłaby być kolejnym narzędziem do włączania lub wyłączania genów.
Andrew Xiao i jego zespół odkrył w 2018 roku metyloadeninę w dużych ilościach w ludzkich komórkach tworzących glejaka. Wydawało się, że ma ona wpływ na rozwój tego raka mózgu. Badacze twierdzili, że gdy wpływali na wstrzymanie białek, powodowało to akumulację metyloadeniny i spowolnienie rozrostu guza. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Molecular Cell.
Czytaj też: Na polskim cmentarzu odkryto szczątki dzieci z monetami w ustach. Jaki był cel tego rytuału?
Wykorzystując sekwencjonowanie, Xiao i jego współpracownicy odkryli, że metyloadenina może zapobiegać wiązaniu białka SATB1. Przy odpowiednim wykorzystaniu wiedzy zdobytej przez autorów tego badania, mogliby oni wpływać na rozwój łożyska. Dotyczy to również ludzi, np. w sytuacjach, gdy występują nieprawidłowości w rozwoju embrionalnym. Poza tym odkrycie jest istotne, ponieważ pokazuje, jak ważna jest metyloadenina w narodzinach ssaków.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News