Nowe badania z Chin wykazały, że technika zwiększania wydajności fotosyntezy może zwiększyć plony ryżu nawet o 27%. Jest to ogromny wzrost, który wymaga zastanowienia się nad wdrożeniem tego w uprawach.
Celem wielu naukowców jest znalezienie sposóbu na zwiększenie wydajności fotosyntezy. Jeśli można ją poprawić o 20-50% to, czemu by tego nie zrobić? Proces, do którego naukowcy chcą doprowadzić to fotoodychanie. Przez 25% czasu roślina nieprawidłowo zbiera cząsteczki tlenu tworząc toksyczny produkt uboczny, który zakłóca fotosyntezę. Fotoodychanie jest procesem wykorzystywanym do ich usuwania. Jak widać, może on znacząco polepszyć wzrost plonów upraw różnych roślin.
Chińczycy zaprezentowali jednak inne podejście zwiększające efektywność energetyczna. Technika wykorzystuje proces obejścia GOC, gdzie trzy enzymy przekształcają cząsteczkę zwaną glikolanem do CO2. Dzięki temu możliwe jest znaczące zwiększenie wydajności fotosyntezy i tym samym plonów ryżu. W testach plony wzrosły od 7 do nawet 27% co jest wynikiem wartym zauważenia. Naukowcy sugerują też, że można cały proces jeszcze bardziej zoptymalizować.
Czytaj też: Długotrwałe karmienie piersią wpływa na to czy dziecko jest prawo czy leworęczne
Źródło: Newatlas