Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie monetę, z którą wiąże się niesamowita historia sprzed tysięcy lat

Archeolodzy pracujący na terenie Izraela odkryli rzadką monetę wybitą około 1900 lat temu. Miało to miejsce, gdy ludność żydowska zbuntowała się przeciwko rzymskim okupantom.

Wspomniana brązowa moneta jest tak rzadka, że z 22 000 sztuk znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych w Jerozolimie, tylko cztery pochodzą z okresu rewolty. Możemy pamiętać ją z lekcji historii pod nazwą powstania Bar-Kochby. Jego początki sięgają 132 roku, kiedy to Jerozolima była jedną z rzymskich posiadłości.

Pomiędzy ludnością żydowską a Rzymianami panowało spore napięcie, a cesarz Hadrian planował przekształcić Jerozolimę w tzw. Aelia Capitolina – miasto poświęcone bogu Jowiszowi. Kiedy cesarz wydał rozkaz zburzenia miejscowej świątyni i zbudowania na jej gruzach takiej, przeznaczonej dla „inwazyjnej” religii, nastroje wśród miejscowych zaczęły się pogarszać.

Jednym z przywódców powstania był Szymon Bar-Kochba, który dowodził ok. 80 000 buntowników. Bar-Kochba, który pełnił rolę króla Judei, doprowadził m.in. do emisji monet, które rozpoznano już wcześniej. Ta nowo odkryta jest jednak unikatowa i dostarcza informacji na temat opisywanego powstania.

Czytaj też: W piecu sprzed 1200 lat odkryto skarbonkę wypełnioną monetami

Monety wybijane w pierwszych dwóch latach trwania buntu zazwyczaj zawierają napisy takie jak odkupienie Izraela czy wolność Izraela. Co ciekawe, nowsze egzemplarze, wybite w trzecim roku powstania, zawierały odrobinę inne przesłanie: za wolność Jerozolimy. Wtedy też walka Izraelitów miała bardziej partyzancki, defensywny charakter.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

I choć Bar Kochba zginął w 135 roku, to całe powstanie trwało niemal pięć lat. Rzymianie ostatecznie stłamsili buntowników, a wielu z nich trafiło do niewoli. Jerozolimę przekształcono w pogańskie miasto, w którym znajdował się posąg Hadriana oraz (prawdopodobnie) świątynia Jowisza.