Reklama
aplikuj.pl

Trzy morskie stworzenia zjadały się nawzajem. Ich szczątki znaleziono niedaleko naszego kraju

Natrafienie na skamieniałości pochodzące sprzed 180 milionów lat nie należy do codzienności, a jeśli dodamy do tego fakt, że znalezisko obejmuje szczątki trzech różnych morskich organizmów, które wzajemnie się zjadały, to możemy mówić o prawdziwej perełce.

Jakby tego było mało, odkrycia dokonano na terenie Niemiec, a więc stosunkowo blisko naszego kraju. Ustalenia w tej sprawie, opisane na łamach Swiss Journal of Palaeontology, sugerują, że chodzi o skamieniałości ówczesnego skorupiaka i kałamarnicy, którym „towarzyszą” szczątki rekina. To naprawdę niesamowite znalezisko, ponieważ nawet natrafienie na drapieżnika i ofiarę należy do rzadkości, nie wspominając o swego rodzaju myśliwskim trójkącie.

Czytaj też: Obserwacje morskich potworów mają nowe wyjaśnienie. Jest bardzo zaskakujące

Kałamarnica prawdopodobnie schwytała skorupiaka przypominającego obecnie żyjące homary lub kraby, z tą różnicą, że posiadał on również długie pazury. Kiedy rzeczona kałamarnica zabierała się do skonsumowania swojej ofiary, niedoszłą ucztę najprawdopodobniej przerwał jej rekin. Nie da się tego stwierdzić ze stuprocentową pewnością, choć jedno można powiedzieć: trzecie zwierzę miało bardzo silne szczęki, które wystarczyły do poważnego uszkodzenia kałamarnicy. W efekcie opadła ona w kierunku dna wraz z upolowanym skorupiakiem.

Trzy morskie stworzenia zamieszkiwały naszą planetę 180 milionów lat temu

Cała historia ma więc wiele zbiegów okoliczności, które okazały się szczęśliwe dla paleontologów. Wystarczy wspomnieć o tym, że kałamarnica i skorupiak opadły na dno, a nie skończyły w żołądku drugiego z drapieżników. W takim przypadku nigdy nie doszłoby do odkrycia ich pozostałości. Co ciekawe, odkrycia dokonał poszukiwacz-hobbysta, który tym sposobem natrafił na swego rodzaju kapsułę czasu pochodzącą sprzed 180 milionów lat. Uwieczniona w osadach scena rozegrała się więc w okresie jury, trwającym od 201 do 145 milionów lat temu.