WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Morze Beringa powinno być dalej zamrożone

Na ziemi mają miejsce liczne zmiany związane z ociepleniem klimatu. Jedną z nich jest zmiana w ilości lodu na naszej planecie. Właśnie zaobserwowano kolejne jego braki, tym razem na morzu Beringa.

Morze to w normalnych warunkach powinno zostać zamrożone do maja. Jest ono jednak całkowicie wolne od lodu już od początku kwietnia. Co więcej, arktyczny lód morski powinien osiągać swoje roczne maksimum właśnie w aktualnym okresie. Dopiero teraz powinna rozpoczynać się letnia redukcja lodu.

Czytaj też: Zmiany klimatu potężnie osłabiły Wielką rafę koralową

Co ciekawe, dramatyczne topnienie lodu nie powoduje bezpośredniego wzrostu poziomu morza. Lód ten unosił się na oceanie więc od zawsze wliczany jest do całkowitej jego objętości. Jednakże topnienie ma wpływ na klimat planety, jak i ludzi czy gospodarkę zależną od regionu.

Lód powierzchniowy działa jak regulator klimatu. Jego powierzchnia odbija światło więc mniej energii słonecznej pozostaje na Ziemi i tym samym planeta wolniej się ogrzewa. Całość działa jak zapętlone koło i musimy to przerwać, aby nie było jeszcze gorszych skutków zmian klimatycznych.

Czytaj też: Ten organizm z genami chlorofilowymi nie przeprowadza fotosyntezy

Źródło: Livescience