Reklama
aplikuj.pl

Mózg rejestruje płeć i wiek przed rozpoznaniem twarzy

mózg, rozpoznawanie twarzy, mózg twarz, rozpoznawanie płci, rozpoznawanie wieku, działanie mózgu

Nasze mózgi są niewiarygodnie dobre w przetwarzaniu twarzy. Mają one nawet wyspecjalizowane regiony dla tej funkcji. Ale na co najpierw zwracamy uwagę – ogół czy szczegóły twarzy?

Naukowcy z McGovern Institute for Brain Research zmierzyli w czasie rzeczywistym reakcje mózgu na twarze i odkryli, że organ najpierw dekoduje takie właściwości jak płeć czy wiek a dopiero potem szczegóły i tożsamość danej osobny.

Badanie zostało wykonane przy wykorzystaniu magnetoencefalografii (MEG), która oferuje lepszy wgląd w aktywność neuronów niż fMRI. Okazało się, że mózg w ciągu zaledwie 60-70 ms dekoduje wiek i płeć a dopiero 30 ms później tożsamość.

Czytaj też: Jak guzy nowotworowe reagują na kwaśne środowisko?

Po tych ustaleniach naukowcy postanowili przetestować swoje wyniki na wielu zdjęciach aktorki Scarlett Johansson. Okazało się, że nasze mózgi bezproblemowo ją rozpoznają, nawet jeśli zmienia się jej fryzura. Natomiast czas rozpoznawania wynosi znacznie dłużej, jeżeli ktoś jej kompletnie nie zna. Naukowcy mówią wręcz, że dla nieznanych twarzy bardzo łatwo jest oszukać mózg osoby próbującej rozpoznać zdjęcie.

Oznacza to, że wiemy, iż dana osoba jest kobietą czy mężczyzną, zanim ją rozpoznamy. Widząc znajomego najpierw określamy płęć i wiek a dopiero potem jego poznajemy.

Czytaj też: WHO chce stworzyć globalny rejestr badań nad edycją genów

Źródło: Medicalxpress