WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Możliwość budowy teleskopu służącego do oglądania ciemnej materii

Możliwość budowy teleskopu służącego do oglądania ciemnej materii

Ciemna materia jest jednym z najbardziej tajemniczych elementów wszechświata, ponieważ nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć. Nie emituje ani nie pochłania ona światła więc nie można jej zaobserwować, nawet przy użyciu najpotężniejszego teleskopu. Naukowcy twierdzą jednak, że natrafili oni na dane, które pomogą zbudować teleskop służący jedynie do obserwacji ciemnej materii.

Podczas studiowania danych rentgenowskich zebranych przez sondę XMM-Newton, natknęli się oni na sygnał pochodzący z galaktyki Andromed i Perseusza. Nie byli oni w stanie dopasować go do niczego co już było znane ludzkości. Jeden z naukowców, Oleg Ruchayskiy, mówi:

Dystrybucja sygnału była dokładnie taka, jaką spodziewaliśmy się otrzymać z ciemnej materii- jest skoncentrowana i intensywna w centrum obiektów oraz rozproszona i słabsza na krawędziach.

Jeśli te dane naprawdę pochodzą z ciemnej materii, to naukowcy dokładnie będą wiedzieli czego i gdzie mają szukać. Co więcej będzie możliwa budowa teleskopu, który będzie służył jedynie do oglądania ciemnej materii. Jednakże najpierw naukowcy muszą udowodnić, że sygnał nie pochodzi z innego źródła. Taka praca powinna zostać opublikowana w przyszłym tygodniu.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie: X-ray: NASA/CXC/SAO/E.Bulbul, et al