Reklama
aplikuj.pl

Można kontrolować malarię bez wykorzystywania chemikaliów

malaria, kontrolowanie malarii, komary malaria, chemikalia malaria, przenoszenie malarii, zwalczanie malarii, neurotoksyna malaria

Naukowcy znaleźli wreszcie piętę achillesową malarii. Jest to neurotoksyna, która nie jest szkodliwa dla żadnej żywej istoty. Zwalcza ona jedynie komary Anopheles, które rozprzestrzeniają chorobę.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół kierowany przez Sarjeeta Gilla, wybitnego profesora biologii molekularnej i komórkowe. Zidentyfikował on neurotoksynę wytwarzaną przez bakterie i ustalił, w jaki sposób zabija on komary. Pracę opublikowano właśnie w Nature Communications.

Czytaj też: Uderzenie komety w Ziemię mogło doprowadzić do powstania życia

Prace zajęły aż 10 lat a sukces przypisywany jest nowoczesnym technikom sekwencjonowania genów. Uderzając w baketrie promieniowaniem tworzyły się ich zmutowane szczepy, które nie wytwarzały toksyn. Porównując je z tymi toksycznymi naukowcu znaleźli białka, które są kluczem do produkcji toksyn zabijających tylko komary.

Zespół złożył właśnie patent na swoje odkrycie. Chce on teraz znaleźć partnerów, którzy pomogą opracować insktycyd na bazie bakterii. Istnieje też ogromna szansa, że w podobno sposób można znaleźć kolejne rodzaje insektycydów, które będą działały przeciwko innym zwierzętom a przy tym będą w pełni bezpieczne dla środowiska.

Czytaj też: Istnienie bananowców jest w niebezpieczeństwie

Źródło: Phys