Mózg to tajemniczy i ciągle słabo poznany organ człowieka. Największą tajemnicę stanowi możliwość pamięci. Naukowcy bardzo intensywnie pracują nad poznaniem dokładnych mechanizmów, które mogą przydać się w leczeniu chorób czy wspomaganiu mózgu. Tym razem ciekawa publikacja ukazała się w czasopiśmie Science.
Badacze przez długi czas uważali, że można pamiętać rzeczy tylko jeśli dane neurony pozostawały aktywne. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Naukowcy odkryli, że dzięki małym wstrząsom elektrycznym w mózgu można przywrócić niedawne wspomnienia. Umysł może przechowywać je jakby w stanie uśpionym więc odpowiednia stymulacja może pozwolić na przypomnienie sobie pewnych informacji. Taka metoda może rozwiązać część problemów z pamięcią krótkotrwałą. Niestety, nie działa ona do pamięci długotrwałej. Być może potrzeba do tego innej techniki.
Jak sami widzicie zagadnienie pamięci jest bardzo skomplikowane, a nowe odkrycia pokazują, że bardzo słabo ją znamy. Naukowcy chcą kontynuować badania i osiągnąć cel, którym jest przywrócenie pamięci długotrwałej. Może to pomóc osobą z Alzheimerem. Oczywiście już teraz odzyskanie pamięci sprzed chwili znacznie może poprawić ich komfort życia.
Źródło: https://www.engadget.com/ Zdjęcie: bderekbruff Stream of Consciousness via photopin (license)