Reklama
aplikuj.pl

Muzyczny projekt Biblioteki Niebezpiecznych Myśli obiera na celownik cenzurę

Muzyczny projekt Biblioteki Niebezpiecznych Myśli obiera na celownik cenzurę
Muzyczny projekt Biblioteki Niebezpiecznych Myśli obiera na celownik cenzurę

University of the Underground zainspirował się w swoim muzycznym projekcie Biblioteki Niebezpiecznych Myśli historią miłośników muzyki w Związku Radzieckim w latach 50. i 60., którzy byli zmuszeni do przemycania zmodyfikowanych płyt przez promieniowanie rentgenowskie dla zakazanych kawałków z dalekiego zachodu. Zdecydował się więc na współpracę z współczesnymi artystami, tworząc płyty ozdobione rentgenami ludzkich szkieletów i wystawiając je na aukcję w celu podniesienia świadomości o cenzurze i zachęcenia ludzi do pluralizmu myślenia. 

Projekt sam w sobie jest wyjątkowy, więc do jego wykonania pomysłodawcy zdecydowali się na wykorzystanie tokarki z 1957 roku, aby wyryć na płytach winylowych odpowiednie ścieżki, które zdegradują się po około 10 odsłuchaniach. Każda z płyt przedstawia rentgen jakiejś części ciała człowieka, a do nabywców dojdzie nie tylko z myślą o wspieraniu wielkiej sprawy, ale również certyfikatem autentyczności.

Co jednak najważniejsze, na tych płytach znajdą się nigdy nieujawnione utwory od raczej niszowych twórców i zespołów, wśród których znalazł się Massive Attack, Noam Chomsky, Alex Somers, Jónsi of Sigur Rós i rosyjski Pussy Riot. Wszystkie dochody ze sprzedaży zostaną przeznaczone na utrzymanie samych organizatorów, University of the Underground, czyli organizacji charytatywnej oferującej bezpłatną i międzynarodową edukację dla twórców z nowej generacji.

Czytaj też: Fortepian Spirio | r nagrywa i odtwarza wykonanie muzyka

Źródło: New Atlas