Reklama
aplikuj.pl

Tak brzmi kosmos. Naukowcy przekształcili jego dźwięki w muzykę

Mieliśmy już muzykę powstałą na bazie białek tworzących koronawirusa i pajęczych sieci. Teraz przyszła natomiast pora na wejście na (dosłownie) wyższy poziom: chodzi o muzykę zebraną przez instrumenty przemierzające kosmos.

Dźwięki, których doświadczyły wystrzelone z Ziemi sondy oraz łaziki pochodzą zarówno z obszaru naszej planety, jak i z Marsa czy przestrzeni kosmicznej. Projekt jest efektem współpracy Nigiela Meredtiha zajmującego się pogodą kosmiczną oraz kompozytora Kima Cunio. Pierwszy z ekspertów kolekcjonuje interesujące dźwięki, by przekazać je drugiemu, który modyfikuje je tak, abyśmy mogli ich posłuchać w bardziej przystępnej formie.

Czytaj też: Znowu Chiny i znowu kosmos. Tym razem chodzi o bazę na Marsie

W ten sposób powstała płyta o wdzięcznie brzmiącej nazwie: Celestial Incantations. Można na niej znaleźć między innymi oscylacje uwiecznione przez instrumenty sondy kosmicznej Rosetta podczas jej odwiedzin komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko oraz dźwięki łazika Perseverance przemierzającego krater Jezero znajdujący się na Marsie. Z bardziej lokalnych elementów, na pewno warto zwrócić uwagę na dźwięki produkowane przez pęcherzyki powietrza znajdujące się pod lodem Antarktydy od około 200 tysięcy lat.

Jakie cele przyświecają Cunio oraz Meredithowi? Chociażby ukazanie przestrzeni kosmicznej w nowym wymiarze, przedstawienie jej ogromu oraz ułatwienie słuchaczom wyobrażenia tego czym jest przestrzeń i czas. Jednym z najbardziej intrygujących utworów może być ten powstały na bazie fal w przestrzeni, które rozchodziły się po tym, jak doszło do kolizji dwóch czarnych dziur. Jak przyznaje Cunio, jego praca polega na odpowiedniej modyfikacji częstotliwości dźwięków, aby były one możliwe do usłyszenia.

Czytaj też: Powstała muzyka z pajęczych sieci. W przyszłości może to zapewnić komunikację z pająkami

Imponujące efekty prac powyższego duetu możecie sprawdzić na zamieszczonym nagraniu. Cały album jest natomiast dostępny pod tym adresem i trwa kilkadziesiąt minut. Co ciekawe, artystka Diana Scarborough, która ma wykształcenie naukowe, postanowiła ubogacić cały projekt. W tym celu stworzyła animacje i utwory taneczne oparte na zjawiskach, których dźwięki wykorzystano w projekcie do stworzenia Celestial Incantations.