Reklama
aplikuj.pl

Myoshirt – egzoszkielet zakładany na ramię jako dodatkowa warstwa mięśni 

Myoshirt

Egzoszkielety w medycynie zazwyczaj kojarzą się ze wspomaganiem chodzenia po poważnym urazie kręgosłupa. Na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH), jednej z wiodących uczelni technicznych i naukowych, opracowano prototyp urządzenia o nazwie Myoshirt, którego zadaniem jest wspomaganie ruch ramienia.

Myoshirt składa się z kamizelki oraz mankietu naszpikowanego czujnikami, zakładanego na ramię. Sercem systemu jest jednak niewielkie pudełko przymocowane do mankietu, które nasłuchuje odpowiedzi z czujników sygnalizujących unoszenie ramienia. Umieszczony na kamizelce siłownik pociąga linę przymocowaną do ramienia i pomaga je unieść.

Testy rozwiązania przeprowadzono na grupie kilkunastu ochotników. Wśród nich znalazła się osoby z dystrofią mięśniową oraz urazem rdzenia kręgowego. Wyniki są obiecujące i wskazują na to, że mogli oni dłużej wykonywać ćwiczenia. Uczestnik z urazem rdzenia kręgowego był w stanie ćwiczyć niemal 3-krotnie dłużej.

Dystrofia mięśniowa to dziedziczna choroba, której charakterystyczne objawem jest właśnie osłabienie mięśni. Następuje degeneracja mięśni w wyniku wady genetycznej, a w niektórych przypadkach, dochodzi nawet do ich zaniku, czyli atrofii. Ochotnik badania z dystrofią mięśniową dzięki Myoshirt zwiększył swoją wytrzymałość o aż 60%.

Myoshirt mogłoby pomóc osobom po urazach dochodzić do sprawności, szczególnie pacjentom w domach, którzy nie mają możliwości korzystać ze specjalistycznych urządzeń

Wynalazek wymaga jeszcze dopracowania. Siłownik i skrzynka sterująca ważą obecnie około 4 kg, więc trudno wyobrazić sobie dłuższe noszenie takiego ciężaru. Wszelkie wysiłki naukowców i inżynierów będą zatem zmierzać do miniaturyzacji rozwiązania, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.

Czytaj też: Ten innowacyjny żel z jadu węży ma zatrzymać każde krwawienie

Ekipa z ETH opracowująca Myoshirt współpracuje nad udoskonaleniem prototypu ze szwajcarskim startupem MyoSwiss. Nietrudno wyobrazić sobie zastosowanie takiego egzoszkieletu w codziennej pracy fizycznej, jako dodatkowej siły mięśni. Jedno wydaje się pewne: dzięki technologii przyszłości powinno się nam nieco lżej żyć.