WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Myśliwce F-35, czyli dlaczego Rosja może drżeć przed Polską

Według NationalInterest Polska zaczyna stawać się jednym z najważniejszych graczy w NATO, a jedną z przyczyn tego są myśliwce F-35.

W styczniu nasz rząd postanowił postawić krok w kierunku kupienia trzydziestu dwóch myśliwców F-35A Joint Strike Fighters. Wykazała dzięki temu chęć i plan stania się ważnym graczem wśród państw NATO. Tak przynajmniej uważa wspomniane źródło, które wskazuje, że nasze państwo pracuje nad modernizacją wojska i buduje bliższe stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Chociaż relacje z USA i przyjmowanie ich sił na swoje tereny jest ważna, to myśliwce F-35 wyróżniają Polskę wśród krajów NATO. To dzięki nim wejdziemy do elitarnej grupy krajów, które w swoim arsenale posiadają samoloty piątej generacji. Jest jednak kwestią czasu to, aby państwa europejskie weszły w ich posiadanie.

NationalInterest zauważa przy tym, że krok podjęty przez Polskę jest bardzo ważny, ponieważ jesteśmy państwem, któremu bezpośrednio zagraża Rosja. Państwo pod władzą Putina może zostać zniechęcone do ewentualnych akcji zbrojnych właśnie przez potencjał wojskowy Polski.

Czytaj też: Zabójcze bomby Stormbreaker zawitały na pokład kolejnego myśliwca

Nabycie F-35 skomentowała Agencja Bezpieczeństwa Bezpieczeństwa Obronnego, argumentując, że była to dobra decyzja:

Proponowana sprzedaż F-35 zapewni Polsce wiarygodną zdolność obronną w celu powstrzymania agresji w regionie i zapewnienia interoperacyjności z siłami USA. Proponowana sprzedaż zwiększy zasoby operacyjne samolotów w Polsce i zwiększy możliwości samoobrony powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Dzięki tym myśliwcom Polska po raz pierwszy będzie miała lepsze siły powietrzne niż Niemcy czy Francja. Nie omieszkał tego niegdyś skomentować Mateusz Morawiecki, nasz premier:

F-35 to niebiańskie uzbrojenie, które ma służyć polskim siłom zbrojnym i siłom NATO w celu ochrony w szczególności wschodniej flanki. Dołączamy do elitarnej grupy krajów, które będą mogły korzystać z najnowocześniejszego sprzętu i najnowocześniejszych technologii.

Z kolei ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher napisał na Twitterze, że:

Jestem dumny, że USA dzielą się najnowszymi technologiami obronnymi z kluczowymi sojusznikami. Myśliwce F-35 zwiększą interoperacyjność Polski z siłami USA i nasze partnerstwo na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News