Reklama
aplikuj.pl

Myszy odporne na kokainę kluczem do pokonania narkomanii?

Naukowcy dokonali edycji genów przy pomocy tzw. CRISPR w celu uodpornienia myszy na działanie narkotyków. W przyszłości miałoby to pomóc w wyciąganiu z nałogu uzależnionych osób.

Edycja genów pozwoliła już stworzyć komary odporne na malarię oraz krowy z wyższą tolerancją na wysoką temperaturę. Kolejnym etapem projektu jest edycja genów myszy przy pomocy platformy CRISPR. Jest to system obrony organizmów takich jak bakterie i archeony. Wykorzystuje się go w biotechnologii do modyfikowania genomu w wybranych miejscach.

Chińskim naukowcom udało się w ten sposób stworzyć myszy wykazujące mniejszą chęć na spożywanie kokainy. Dodatkowo są one bardziej odporne na przedawkowanie w porównaniu do niezmodyfikowanych osobników. W ramach projektu skupiono się na enzymie zwanym butyrylocholinoesterazą (BCHE) odpowiedzialnym za rozkładanie kokainy. Niestety nie da się go stosować w medycynie, ponieważ znika zanim zdąży wywrzeć zauważalny wpływ na pacjenta. BCHE jest niemożliwy do podania doustnego, co powoduje dodatkowe komplikacje.

Chińscy naukowcy doszli do wniosku, że można rozwiązać ten problem poprzez zmodyfikowanie komórek skóry, które mogą wydzielać BCHE do krwioobiegu przez dłuższy czas. Badacze mają nadzieję, iż ich dokonania będą pomocne w leczeniu uzależnienia od narkotyków. Ich zdaniem w przypadku ludzi enzym powinien być równie skuteczny co u myszy.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: geneticliteracyproject.org]