NASA opublikowała zdjęcia wykonane przez sondę Juno, która uwieczniła biegun północny największego z księżyców Jowisza – Ganimedesa. Na fotografiach widać, że obszar polarny tego obiektu jest pokryty przypominającym szkło lodem.
Ganimedes jest jednym z czterech tzw. Galileuszowych księżyców Jowisza i jednym z 79 naturalnych satelitów tej planety. Co więcej, Ganimedes jest dziewiątym co do wielkości obiektem Układu Słonecznego i jest większy nawet od Merkurego, który posiada status planety.
Szczególnie interesująco robi się, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że opisywany obiekt posiada własne pole magnetyczne, generowane przez Jowisza. Działa ono podobnie jak na Ziemi, ale Ganimedes nie ma atmosfery, dlatego emitowane przez Słońce cząsteczki mogą „bombardować” lód stanowiący większą część powierzchni tego księżyca.
Czytaj też: Na Jowiszu pojawiła się nowa plama. Możecie ją zobaczyć na tych zdjęciach
Instrument JIRAM zamontowany na pokładzie sondy Juno wykonał ok. 300 obrazów w podczerwieni, które przedstawiają powierzchnię Ganimedesa. Umożliwiło to wykrycie na tamtejszym lodzie specyficznej sygnatury w podczerwieni, która najprawdopodobniej nie występuje na równiku. Okazauje się, że lód księżyc Jowisza był na tyle mocno ostrzeliwany promieniowaniem słonecznym, że przyjął tzw. amorficzną formę. Jest on więcej pozbawiony charakterystycznej, krystalicznej formy.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News