Reklama
aplikuj.pl

Na Harvardzie opracowano nowy typ robota morskiego

Dzięki niemu naukowcy będą mogli badać meduzy i ośmiornice w bezpieczniejszy sposób. Robot został opracowany przez ludzi związanych z uniwersytetem Harvarda.

Kształt i struktura wspomnianych organizmów nie ułatwiają utrzymania ich w rękach, nie wspominając o skomplikowaniu takiego zadania dla maszyny. Roboty nie mają sprawności manualnej porównywalnej do ludzi, ale sytuacja może ulec zmianie już teraz. Wszystko za sprawą robota, który jest w stanie chwytać ośmiornice i meduzy na głębokości dochodzącej do 11 kilometrów. A przynajmniej takie są jego możliwości, bo w czasie testów ramię opuszczono na głębokość ok. 700 metrów.

Budowa tej elektronicznej dłoni nie jest zbyt skomplikowana. Całą konstrukcję napędza jeden silnik, dlatego całość łatwiej kontrolować, a w razie konieczności – naprawa sprawi mniej kłopotu. Jak do tej pory robota testowano tylko pod kątem łapania morskich stworzeń, lecz w przyszłości ma on zostać wykorzystany do bardziej skomplikowanych celów. Mowa m.in. o analizowaniu sekwencji genetycznej, składu ciała czy rozmiarów zwierzęcia. Jeśli tak się stanie, robot może zrewolucjonizować dział badań nad morskimi organizmami, które do tej pory były trudne do uchwycenia przez człowieka bądź nigdy nie zostały przez niego odkryte.

[Źródło: engadget.com; grafika: Harvard University]