Reklama
aplikuj.pl

Na MIT opracowany został nowy system wczesnego wykrywania raka

MIT, dolphin, mit dolphin, wykrywanie raka, wczesne wykrywanie raka, sonda obrazująca ciała, obrazowanie medyczne

Wczesne wykrycie nowotworu to podstawa do leczenia ludzi. Jednakże niektóre guzy mogą być bardzo trudne do wykrycia – bez odpowiedniego wzrostu są one niewidzialne.

Istnieje pewien kompromis w obrazowaniu medycznym pomiędzy głębokością a rozdzielczością. Skany MRI i TK mogą widzieć sporo w ciele, ale pominięte zostaną guzy mniejsze niż 1 cm. Z drugiej strony obrazowanie optyczne zobaczy wszystko, ale nie może zaglądnąć dalej niż 3 cm w głąb pacjenta.

Naukowcy z MIT chcieli to zmienić i spróbowali połączyć to, co najlepsze z obydwu tych światów. Przy dłuższych falach światło bliskiej podczerwieni może być wykorzystywane do penetracji w głąb ciała – głębiej niż inne metody optyczne oraz z większą rozdzielczością. Sygnały można pobierać spoza ciała i analizować za pomocą specjalnych algorytmów co pozwala na określenie gdzie jest w naszym ciele sonda. System został nazwany DOPLHIN (Detection of Optically Luminescent Probes using Hyperspectral and diffuse Imaging in Near-infrared).

Czytaj też: Nowe badanie pokazuje dzielenie się genami u bakterii w celu przeżycia

W celu jego przetestowania naukowcy wykorzystali różne sondy z nanocząsteczkami, które fluoryzowały w różnych długościach fali. Następnie myszy je połknęły i naukowcy sprawdzili jak działa system. Zespołowi udało się pobić rekord w głębokości penetracji – 4 cm to naprawdę imponujący wynik. Był on jeszcze większy przy testowaniu próbek tkanek zwierzęcych podobnych do ludzi.

Wygląda więc na to, że DOLPHIN jest w pełni gotowy do obrazowania małych zmian w ludzkim ciele. Naukowcy właśnie do tego chcą przygotować swój system i następnie przeprowadzić pierwsze badania na ludziach.

Czytaj też: Naukowcy być może znaleźli sposób na rozszyfrowanie informacji ukrytych w czarnych dziurach

Źródło: Newatlas