Metaliczna asteroida Psyche zaskoczyła naukowców, ponieważ jest mniej gęsta niż powinna, biorąc pod uwagę jej żelazno-niklowy skład. Nowa teoria może jednak wyjaśnić niską gęstość i metaliczną powierzchnię obiektu.
W przeciwieństwie do większości asteroid, Psyche wydaje się być złożona głównie z żelaza i niklu zamiast skalistego gruzu. Naukowcy sądzą, że bogate w metal asteroidy powstały, gdy zderzyły się pierwotne planetozymale, tracąc znaczną część zewnętrznego materiału i pozostawiając wewnętrzne metalowe rdzenie, które następnie ochładzały się i zamarzały. Podczas tego procesu chłodzenia żelazo, nikiel i lżejsze pierwiastki, takie jak siarka, mogły zostać wydobyte na powierzchnię, tworząc najwyższą warstwę.
Czytaj też: Naukowcy wiedzą dlaczego meteoryty mają kształt stożków
Meteoryty zwane pallasytami są mieszaniną materiału pochodzącego z rdzenia i płaszcza. Fragmenty ciekłego metalu zmieszane z siarką są mniej gęste niż otaczający je stały materiał, co powoduje wytwarzanie „nadciśnienia”, prowadząc w konsekwencji do swego rodzaju erupcji żelaza. Obliczenia autorów badania sugerują, że tzw. erupcje ferrowulkaniczne mogą być możliwe w przypadku niewielkich ciał bogatych w metale, szczególnie w przypadku stopów bogatych w siarkę oraz obiektów o płaszczach cieńszych niż około 35 kilometrów. Dotyczy to również ciał, w których płaszcz został lokalnie przerzedzony przez duże kratery uderzeniowe.
Naukowcy twierdzą, że asteroida może składać się z dwóch warstw, w których metalowy rdzeń jest otoczony płaszczem skalistym o niższej gęstości. Misja skierowana na Psyche, która ma się rozpocząć w 2022 roku, powinna pomóc znaleźć odpowiedzi na tego typu pytania.
[Źródło: phys.org; grafika: Purdue University]
Czytaj też: W meteorycie odkryto minerały nigdy nie odnalezione w naturze