WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na terenie Chorwacji znaleziono szkielety z głowami przypominającymi kosmitów

Archeolodzy odkryli tajemnicze, starożytne szkielety w Chorwacji. Dwa z nich miały spiczaste, sztucznie zdeformowane czaszki. 

Sztuczne odkształcanie czaszki było praktykowane w różnych częściach świata, od Eurazji i Afryki po Amerykę Południową. Jest to praktyka kształtowania czaszki – na przykład za pomocą ciasnych nakryć głowy, bandaży lub narzędzi – gdy kości czaszki są wciąż plastyczne w okresie niemowlęcym.

Starożytne kultury z różnych powodów podejmowały się tego typu praktyk. Miało to świadczyć o wyższym statusie społecznym i było uważane za atrakcyjne. Pierwszy znany przypadek tej praktyki miał miejsce 12 000 lat temu w starożytnych Chinach, ale nie jest jasne, czy to stamtąd rozprzestrzeniła się moda, czy też pojawiła się niezależnie w różnych częściach świata.

Czytaj też: W Pompejach znaleziono szkielet konia z założonym siodłem i uprzężą

W tym przypadku chodzi o trzy szkielety znalezione w Chorwacji w 2013 r. W latach 2014–2017 naukowcy analizowali kości różnymi metodami, w tym poprzez analizę DNA i obrazowaniem radiograficznym. Badania ujawniły, że ​​wszystkie szkielety należały do mężczyzn, którzy zmarli między 12 a 16 rokiem życia. Wszyscy wykazywali oznaki niedożywienia, ale nie wiadomo, czy zmarli z tego powodu.

Analiza ujawniła również, że całą trójka żyła między 415 a 560 r. n.e., co odpowiada Wielkiemu Okresowi Migracji, który był bardzo burzliwym okresem w historii Europy. Zaraz po upadku Cesarstwa Rzymskiego do Europy zaczęły przybywać zupełnie nowe ludy i kultury, które stały się podstawą współczesnych narodów europejskich. Jeden ze zmarłych pochodził z Zachodniej Eurazji, inny z Bliskiego Wschodu, a trzeci – z Wschodniej Azji.

[Źródło: livescience.com; grafika: M Kavka]

Czytaj też: Ten szkielet sprzed kilkuset lat wciąż miał na sobie buty