WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Na terenie Egiptu odnaleziono tajemniczy grób

Na terenie Egiptu odnaleziono tajemniczy grób

Kompleks grobowy należący do „jedynego przyjaciela” faraona oraz „strażnika tajemnicy” został odkryty w pobliżu piramidy Abusir w Egipcie. 

Na miejscu pochówku archeolodzy znaleźli także pozostałości po kapliczce. Znalazł się tam m.in. posąg z inskrypcją, która sugeruje, że zmarły był kapłanem o imieniu Kaires. Mężczyznę określono mianem „jedynego przyjaciela faraona” a także „strażnikiem tajemnicy Domu Poranka”.

Naukowcy nie są pewni, którego faraona dotyczy podpis. Przypuszczają jednak, że chodzi o Neferirkare I, ponieważ grobowiec znajduje się w pobliżu piramidy należącej do tego władcy. Na monumencie są też inne inskrypcje, dzięki którym możemy poznać również inne tytuły Kairesa. Chodzi m.in. o rolę nadzorcy wszystkich dzieł króla oraz tzw. Domu Życia, który w rzeczywistości był biblioteką.

I choć archeolodzy nie mają pewności, co do prawdziwości postaci Kairesa oraz przypisywanych mu tytułów, to wygląda na to, że mężczyzna był bardzo szanowany. Przemawia za tym bogate zdobienie grobowca, które było zarezerwowane wyłącznie dla członków rodziny królewskiej oraz najważniejszych urzędników państwowych. Dodatkowo konstrukcja grobu jest oparta na bazaltowych blokach. Do tej pory naukowcy sądzili, że bazalt był zarezerwowany jedynie dla faraonów.

Co ciekawe, nadal nie udało się znaleźć ciała Kairesa, jednak może nastąpi to wraz z postępem prac wykopaliskowych.

[Źródło: livescience.com; grafika: Czech Institute of Egyptology]

Czytaj też: W egipskiej świątyni Kom Ombo znajduje się ukryty sfinks