WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na terenie USA znaleziono skamielinę najstarszego kwitnącego drzewa

W okresie późnej kredy na terenie stanu Utah można było zauważyć wiele różnych dziwactw, poczynając od terizinozaurów wyposażonych w ogromne pazury a kończąc na „kaczodziobych” dinozaurach. Teraz do listy można dopisać ogromne kwitnące drzewa. 

Skamielinę znaleziono na terenie tzw. Mancos Shale na terenie stanu Utah. Drzewo najprawdopodobniej było jednym z wielu wchodzących w skład północnoamerykańskiego lasu. Co najbardziej zaskakujące, roślina występowała aż 15 milionów lat wcześniej niż do tej pory przypuszczali naukowcy. Zachowany pień ma 1,8 m średnicy i 11 m długości. Z obliczeń wynika, że łącznie drzewo miało około 50 metrów wysokości.

Skamieniałość stanowi najstarszy dowód na istnienie roślin okrytonasiennych. Jest to pierwszy przypadek udokumentowanego tego typu drzewa dłuższego niż 3 metry oraz pochodzącego sprzed ponad 75 milionów lat. Ten konkretny przypadek ma pomiędzy 90 a 94 mln lat, a więc pochodzi z okresu późnej kredy. Właśnie wtedy doszło do podzielenia Ameryki Północnej na dwa kawałki, a pień znaleziono w delcie rzeki przechodzącej przez ten kanał.

Niestety naukowcy nie są w stanie przypisać drzewa do konkretnego gatunku. Ich zdaniem należy ono do rodziny Paraphyllanthoxylon, która zawiera co najmniej 11 opisanych gatunków. Znalezisko jest ważne ze względu na jego rzadkość. Poza nim, naukowcy odkryli również szczątki żółwi, ząb rekina oraz zęby przodków współczesnych krokodyli.

[Źródło: livescience.com; grafika: Sae Bom Ra, Nathan Jud]

Czy nasiona w żołądku martwej osoby mogą wyrosnąć?