Reklama
aplikuj.pl

Na włoskim wybrzeżu znajdują się podwodne wulkany

Pod falami Morza Tyrreńskiego w pobliżu południowo-zachodnich Włoch znajduje się wulkaniczna mozaika usiana kominami geotermalnymi i płaskimi szczytami. Struktura ta jest nowa zarówno dla naukowców, jak i całej planety, bowiem ma zaledwie około 780 000 lat. Naukowcy nie są szczególnie zaskoczeni, że w regionie, w którym znajdują się aktywne wulkany, takie jak Wezuwiusz i Etna, występuje wulkanizm. Ale nowy kompleks jest niezwykły, ponieważ został stworzony przez rzadki rodzaj uskoku. 

Zachodnia część Morza Śródziemnego jest sejsmicznie niespokojna z powodu zderzenia trzech płyt tektonicznych: afrykańskiej, euroazjatyckiej i anatolskiej. Całą sprawę komplikuje niewielkie kawałek skorupy zwanym mikropłytą adriatycko-jońską, który oderwał się od płyty afrykańskiej ponad 65 milionów lat temu i jest obecnie wpychany pod większą płytę euroazjatycką w procesie zwanym subdukcją. Wezuwiusz jest jednym z wulkanów powstałych w wyniku subdukcji.

Czytaj też: Rosyjski wulkan wpływa na kolor nieba na całej półkuli

Wcześniej naukowcy odkryli szereg podwodnych łuków wulkanicznych, zaczynając od wybrzeża Sardynii, z coraz młodszymi łukami występującymi na południu i wschodzie. Te łuki były swego rodzaju wskazówką, która doprowadziła do znalezienia jeszcze młodszego łuku około 15 kilometrów od wybrzeża Kalabrii. Badacze znaleźli tam rejon o powierzchni 2000 km kwadratowych przepełniony górami wulkanicznymi i kominami hydrotermalnymi.  Kompleks wulkaniczny jest nieaktywny, ale w niektórych częściach dna morskiego występują niewielkie wyrzuty lawy. Jednakże, obszar ten może stać się aktywny w przyszłości,

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Nowa metoda pozwala skuteczniej przewidywać erupcje wulkanów