Reklama
aplikuj.pl

Nad Chinami wkrótce pojawi się sztuczny księżyc

This composite image of the moon using Clementine data from 1994 is the view we are most likely to see when the moon is full. Credit: NASA To learn about NASA's LRO project go to: http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/main/index.html NASA Goddard Space Flight Center contributes to NASA’s mission through four scientific endeavors: Earth Science, Heliophysics, Solar System Exploration, and Astrophysics. Goddard plays a leading role in NASA’s endeavors by providing compelling scientific knowledge to advance the Agency’s mission. Follow us on Twitter Join us on Facebook

Chińskie władze z prowincji Syczuan ogłosiły, że do 2020 roku nad miastem Chengdu pojawi się sztuczny księżyc. 

Oświetlona kula ma uzupełniać światło istniejącego księżyca naszej planety i będzie ośmiokrotnie jaśniejsza od naturalnego satelity. W rzeczywistości, światło ze sztucznego księżyca ma wpłynąć na obniżenie kosztów oświetlenia miasta, eliminując potrzebę stosowania latarń. Kula będzie w stanie oświetlić obszar o średnicy do 80 kilometrów.

Chociaż stworzony przez człowieka księżyc rozświetli tylko Chengdu, świecąca kula będzie widoczna w całych Chinach, a nawet za granicą, jak donosi Asia Times. Prawdziwy księżyc można oczywiście zobaczyć z dowolnego miejsca na Ziemi. Ale niewiele wiadomo o położeniu, wielkości i realnej jasności zaprojektowanego przez Chińczyków księżyca – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na jego widoczność dla obserwatorów.

To nie pierwszy raz, kiedy ludzie próbują przyćmić księżyc. Podobny projekt został zaprezentowany przez Rosję w latach 90. Właśnie wtedy władze postanowiły zbudować lustro o średnicy ok. 5 kilometrów. Odbijane przez nie światło słoneczne odpowiadało światłu generowanemu przez 3 do 5 księżyców.

Oczywiście pojawiają się pewne wątpliwości co do bezpieczeństwa tego typu pomysłów. Chodzi m.in. o zakłócanie życia zwierząt i roślin. Wiele organizmów jest wrażliwych na światło, a niektóre są wręcz od niego zależne. Wystarczy wspomnieć o koralowcach zamieszkujących Wielką Rafę Koralową, które składają jaja biorąc pod uwagę pozycję Księżyca na niebie.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ogromny, sztuczny Księżyc niedługo pojawi się w Europie