Reklama

Nadajnik Play wyrósł jak spod ziemi. Przez dwa lata nikogo nie interesował

Podobno nadajniki rosną jak grzyby po deszczu. Nadajnik Play w Bielsku-Białej zaczął rosnąć niespodziewanie, choć o postępowaniu było wiadomo od dwóch lat.

Nadajnik Play nagle zaczął rosnąc. Magia!

Nadajnik Play budowany w BIelsku-Białej to sytuacja jakich wiele w Polsce. To jednocześnie idealny obraz tego, jak lokalne społeczności interesują się tym, co dzieje się w okolicy. Bo sama procedura budowy 40-metrowego masztu pod nadajnik ruszyła już w 2019 roku. Choć mieszkańcy w zasadzie już na ten zarzut odpowiedzieli.

Dlaczego nie byliśmy poinformowani? Ktoś powie: trzeba zaglądać do BIP-u. Pewnie, że trzeba, tylko mieszkańcy nie zaglądają, taka jest prawda. Nie ma tam podanych adresów, są podane numery działek, musiałby się ktoś tym specjalnie interesować. A wykonanie telefonu i przekazanie informacji przewodniczącemu chociażby Rady Osiedla: „panie przewodniczący, tam się coś będzie działo u pana, zwróćcie na to uwagę, czy to jest konieczne”. My jesteśmy mieszkańcami tego miasta i my to miasto tworzymy

— komentuje radna osiedla, na którym ma stanąć maszt, dla Radia Opole.

Tymczasem to właśnie w BIP wydział urbanistyki opublikował informacje o wszczęciu postępowania w tej sprawie. W wyniku braku uwag, w maju 2020 roku wydano decyzję o pozwoleniu na budowę. A w związku z tym, że w okolicy nie zostały przekroczone normy emisji pola elektromagnetycznego, nie było konieczności wydawania w tej sprawie decyzji środowiskowej.

W okolicy przedszkola, szpitale, obszary chronione… Apokalipsa!

Obawy mieszkańców są bardzo standardowe. W okolicy nowej konstrukcji są szkoły, szpital, dom spokojnej starości oraz obszar Natura 2000. Do tego maszt będzie duży i brzydki, będzie straszyć, szkodzić, a ceny okolicznych działek zaczną spadać. Nie wspominając już o szeregu chorób, które na pewno zaraz się pojawią.

Można tutaj zrozumieć argument dotyczący dużego zagęszczenia nadajników w okolicy. Konstrukcja Play ma być już czwartą tego typu. Z czego to wynika? Na pewno nie z kaprysu operatora, którego przedstawiciel wstał pewnego dnia rano z myślą – a postawimy sobie maszt w Bielsku-Białej. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym materiale o protestach w Boguchwale oraz wyjaśnieniu przygotowanym przez Instytut Łączności. Jest to zagadnienie, które operatorzy powinni wyjaśniać mieszkańcom podczas spotkań w tego typu, spornych sprawach.

Nadajnik Play to spisek światowych gigantów!

Cała sprawa z Bielska-Białej może mieć drugie dno. Z dużym przymrużeniem oka, spójrzmy na komentarz zamieszczony pod jednym z artykułów na ten temat.

Jeśli ktoś miał jakieś wątpliwości, to w tym momencie powinny zostać rozwiane ;)

W komentarzach nie brakuje też głosów rozsądku. Komentujący zaznaczają problemy z zasięgiem w okolicy Bielsku Białej. Jeden z komentujących zaprzecza też teorii o spadku cen działek. Wręcz przeciwnie, brak zasięgu był do tej pory przeszkodą w ich sprzedaży.