Nadajnik Play wyrósł jak spod ziemi. Przez dwa lata nikogo nie interesował

Nadajnik Play wyrósł jak spod ziemi. Przez dwa lata nikogo nie interesował

Podobno nadajniki rosną jak grzyby po deszczu. Nadajnik Play w Bielsku-Białej zaczął rosnąć niespodziewanie, choć o postępowaniu było wiadomo od dwóch lat.

Nadajnik Play nagle zaczął rosnąc. Magia!

Nadajnik Play budowany w BIelsku-Białej to sytuacja jakich wiele w Polsce. To jednocześnie idealny obraz tego, jak lokalne społeczności interesują się tym, co dzieje się w okolicy. Bo sama procedura budowy 40-metrowego masztu pod nadajnik ruszyła już w 2019 roku. Choć mieszkańcy w zasadzie już na ten zarzut odpowiedzieli.

Dlaczego nie byliśmy poinformowani? Ktoś powie: trzeba zaglądać do BIP-u. Pewnie, że trzeba, tylko mieszkańcy nie zaglądają, taka jest prawda. Nie ma tam podanych adresów, są podane numery działek, musiałby się ktoś tym specjalnie interesować. A wykonanie telefonu i przekazanie informacji przewodniczącemu chociażby Rady Osiedla: „panie przewodniczący, tam się coś będzie działo u pana, zwróćcie na to uwagę, czy to jest konieczne”. My jesteśmy mieszkańcami tego miasta i my to miasto tworzymy

— komentuje radna osiedla, na którym ma stanąć maszt, dla Radia Opole.

Tymczasem to właśnie w BIP wydział urbanistyki opublikował informacje o wszczęciu postępowania w tej sprawie. W wyniku braku uwag, w maju 2020 roku wydano decyzję o pozwoleniu na budowę. A w związku z tym, że w okolicy nie zostały przekroczone normy emisji pola elektromagnetycznego, nie było konieczności wydawania w tej sprawie decyzji środowiskowej.

W okolicy przedszkola, szpitale, obszary chronione… Apokalipsa!

Obawy mieszkańców są bardzo standardowe. W okolicy nowej konstrukcji są szkoły, szpital, dom spokojnej starości oraz obszar Natura 2000. Do tego maszt będzie duży i brzydki, będzie straszyć, szkodzić, a ceny okolicznych działek zaczną spadać. Nie wspominając już o szeregu chorób, które na pewno zaraz się pojawią.

Można tutaj zrozumieć argument dotyczący dużego zagęszczenia nadajników w okolicy. Konstrukcja Play ma być już czwartą tego typu. Z czego to wynika? Na pewno nie z kaprysu operatora, którego przedstawiciel wstał pewnego dnia rano z myślą – a postawimy sobie maszt w Bielsku-Białej. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym materiale o protestach w Boguchwale oraz wyjaśnieniu przygotowanym przez Instytut Łączności. Jest to zagadnienie, które operatorzy powinni wyjaśniać mieszkańcom podczas spotkań w tego typu, spornych sprawach.

Nadajnik Play to spisek światowych gigantów!

Cała sprawa z Bielska-Białej może mieć drugie dno. Z dużym przymrużeniem oka, spójrzmy na komentarz zamieszczony pod jednym z artykułów na ten temat.

Nadajnik Play wyrósł jak spod ziemi. Przez dwa lata nikogo nie interesował

Jeśli ktoś miał jakieś wątpliwości, to w tym momencie powinny zostać rozwiane ;)

W komentarzach nie brakuje też głosów rozsądku. Komentujący zaznaczają problemy z zasięgiem w okolicy Bielsku Białej. Jeden z komentujących zaprzecza też teorii o spadku cen działek. Wręcz przeciwnie, brak zasięgu był do tej pory przeszkodą w ich sprzedaży.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News