Reklama
aplikuj.pl

Nadchodzące układy dla iPhone’ów zostaną wykonane w 3nm węźle TSMC

iphone 14
iPhone 14

W ubiegłym roku TSMC wprowadził rozszerzenie węzła N5, czyli N4. To jednak nie koniec i wedle informacji firma jeszcze w tym roku ruszy nie tylko z produkcją w węźle N3, ale również ze sprzedażą wytworzonych w ten sposób układów. Jednym z odbiorców będzie Apple.

Jak donosi Nikkei Asia, węzeł N3 będzie wykorzystywany do produkcji Apple A17 Bionic, czyli układu, który w przyszłym roku znajdzie się na pokładzie serii iPhone 15. Mówi się jednak, że tak jak w niedawno ogłoszonych urządzeniach, Apple zdecyduje się zachować najnowszy procesor tylko dla modeli Pro, podczas gdy pozostałe urządzenia będą musiały zadowolić się tegorocznym A16.

Ten chipset produkowany jest na węźle N5, tak samo, jak najpotężniejsze SoC MediaTek i Qualcomm, czyli Dimensity 9000/9000+ i Snapdragon 8+ Gen 1. Spodziewamy się, że wraz ze zmianą węzła wzrośnie też wydajność. Dodatkowo TSM opracowało „FinFlex” dla węzłów N3 i N3E. To z kolei umożliwi klientom zachowanie równowagi między szybkością wiórów a rozmiarem wiórów zgodnie z ich potrzebami.