WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nadmierne oglądanie TV przez osoby starsze pogarsza ich pamięć

Starsi ludzie spędzają bardzo dużo czasu przed telewizorem. Najnowsze badanie mówi nawet o 3,5 godzinach dziennie, co jest ogromnym wynikiem. Okazuje się, że taka forma spędzania wolnego czasu bardzo źle wpływa na pamięć osób starszych.

Badanie zostało przeprowadzone  w latach 2008-2009 i ponowione w latach 2014-2015. Dotyczyło ono 3662 osób w wieku powyżej 50 lat. Jego wyniki zostały właśnie przeanalizowane przez naukowców z English Longitudinal Study of Aging (ELSA).

Analiza wykazała, że osoby spędzające czas powyżej 3,5 godzin przez telewizorem zaliczyli średnio o 8-10% spadek w pamięci przez ten czas. Średni spadek u osób oglądających mniej czasu telewizję wynosił 4-5%. Oznacza to dwukrotne pogorszenie się pamięci u osób starszych.

Czytaj też: Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć bez snu?

Pamięć sprawdzana była za pomocą specjalnych testów. Wymagały one od uczestników zapamiętywania a następnie przywoływania słów w określonym czasie. Inny typ wymagał wymienienia w danym czasie jak najwięcej przykładów z danej kategorii (np. typ zwierzęcia).

Naukowcy twierdzą, że ma to związek z pasywno-biernym spędzaniem czasu przez osoby starsze. Nawet minimum ruchu sprawi, że będą one znacznie zdrowsze, co zresztą potwierdziło mnóstwo badań. Samo spędzanie czasu przed TV jest znacznie gorsze od czytania, rozwiązywania krzyżówek czy różnych innych zajęć. Namawiajcie więc swoich dziadków do aktywnego spędzania czasu.

Czytaj też: Jak wraz z wiekiem zmienia się nasza podatność na emocje?

Źródło: Medicalnewstoday