Reklama
aplikuj.pl

Nadprzewodnictwo jest tym, czego trzeba turbinom wiatrowym

nadprzewodnik w turbinach wiatrowych, turbiny wiatrowe, wiatraki z nadprzewodnikiem

Zespół naukowców „EcoSwing Consortium”z całej Europy przetestował w praktyce wyjątkową turbinę wiatrową, bo taką, która przesyła energię za pomocą nadprzewodnika. Ciekawi wyników?

Tym projektem interesują się nie tylko korporacje, ale też uniwersytety, ponieważ ma on swoje korzenie w przemyśle i środowisku akademickim. Celem konsorcjum EcoSwing było wykazanie, że ich generator z nadprzewodnikiem w turbinie wiatrowej miał techniczną gotowość w skali 6-7. To skala gotowości technicznej stosowana przez NASA i inne grupy, gdzie ocena „7” oznacza gotowość do użycia na masową skalę.

Nadprzewodnik odnosi się do materiału, przez który przepływa elektryczność bez oporu, co oznacza, że ​​ten sam prąd może krążyć zasadniczo wiecznie bez najmniejszej degradacji. W projekcie EcoSwing zastosowano nadprzewodniki „wysokotemperaturowe”, a wewnątrz generatora ukryto 40 cewek wykonanych z materiałów nadprzewodzących, które i tak znajdują się środowisku kriogenicznym. Nazwa nadprzewodników wysokotemperaturowych jest tutaj oczywiście myląca.

Wróćmy jednak do samych wiatraków – w nich jest tak naprawdę generowana ogromna ilość energii, ale zanim trafi do naszych domostw, musi przejść przez wąskie gardło w postaci samego systemu. Ten problem nie występuje przy zastosowaniu nadprzewodnika, a to z kolei prowadzi do tego, że fizyczny generator może być znacznie mniejszy i nie tylko wymagać mniej materiałów, ale też nie wystawiać się tak na wietrzne otoczenie.