Korzystając z teleskopu Gemini North, naukowcy dokonali obserwacji najbardziej energetycznego odpływu z kwazara. Energia niesiona przez kosmiczny wiatr poruszała się z prędkością wynoszącą 13% prędkości światła.
Jego obecność powoduje, że powstawanie gwiazd w całej galaktyce może być zaburzone. Kwazar, z którego pochodzi odpływ, nazywa się SDSS J135246.37+423923.5. Jest on połączony z supermasywną czarną dziurą, która go zasila.
Jej masa jest 8,6 mld razy większa od masy centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Jednocześnie jest ona znacznie większa od innych znanych czarnych dziur, takich jak Sagittarius A* (2000 razy) czy też centralna czarna dziura w galaktyce Messier 87 (50% większa).
Czytaj też: Zobaczcie szczegółowe ujęcia tej niezwykle aktywnej galaktyki
Kwazary to zwarte źródła promieniowania, które zawierają potężne pokłady energii. Jest to rodzaj aktywnej galaktyki, a pierwszym zidentyfikowanym kwazarem był 3C 273 znajdujący się w gwiazdozbiorze Panny i odległy o 2,44 mld lat świetlnych. Wiatry powstające w tego typu obiektach są na tyle silne, że mogą wpływać na funkcjonowanie całych galaktyk.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News